Ja in ne. Pri tistih, ki se panično bojijo psa, ob srečanju z nepoznanim psom naredijo napake, ker se nimajo pod kontrolo. Nekdo, ki se psa samo boji, pa je zmožen nekaj nasvetov upoštevati, se nima potrebe bati psa.
Kaj naredijo panični ljudje?
-začnejo teči - pes misli, da so plen in jih začne loviti
-pri paničnem strahu se sproži veliko adrenalina, ki pa še ni nujno osnova za napad psa. Če se človek nima pod kontrolo, zaradi adrenalina začne delati hitre kretnje ali pa strmi v psa
-delanje hitrih kretenj, pes se prestraši da mu bomo kaj naredili
-strmenje direktno v oči je izzivajoče. Sicer je pogled v oči lahko tudi pomiritev za psa, ampak to smejo narediti samo strokovnjaki, ki se na to spoznajo
-zaradi prevelikega strahu se v celoti obnrnemo k psu - spet napaka, zaradi katere bo pes napadalen.
-nepoznavanje pasje govorice: večina ljudi (ki se na pse malo ali slabo spozna) zamenjuje agresivnost z nervozo. Pravzaprav je 80-90% "napadalnih" psov samo nervoznih, torej panično prestrašenih in za pomiritev pomaga čisto malo znanja. Resno agresivnih psov je komaj za vzorec, žal pa ljudje ne prepoznajo, kdaj je pes nervozen in kdaj dejansko agresiven, ko kaže znake napadalnosti
Če srečamo psa, ki renči ali laja, ali kako drugače kaže znak (jaz temu pravim negotovnost), je ptorebno narediti sledeče. Obrnemo se za 45° stran od psa (napol bočno torej), stojimo ravno in umirjeno, z rokami ob telesu, gledamo mimo psa. Smo tiho ali pa zelo počasi z globokim glasom umirjeno govorimo (najbolje je govoriti kakšno pravljico, ni potrebe po direktnem pogovoru s psom).
V takem stanju počakamo tudi, če pes pride do nas in nas začne ovohavat. Najbolje je počakati, da pes sam odide stran, ko mu nismo več zanimivi.
Nato odidemo počasi in mirno stran, brez teka.
Seveda je dobro prijaviti policiji, da smo srečali spuščenega psa, psi namreč morajo biti pod kontrolo lastnika.
Če dejansko imamo srečo in srečamo enega izmed dejansko agresivnih psov ali pa smo naredili kakšno napako, zaradi katere nas nervozni pes napade, je potrebno vedeti sledeče:
-če gre za ovčarske pse, potem "žrtvujemo" noge (ali roke), te vrste psov gredo namreč na okončine
-če gre za psa, ki skoči na nas, potem najbolje prekrižati roke okoli vratu (predvsem pri pasmah bull in drugih pasmah, ki gredo direktno na vrat)
Ko pes ugrizne, ga je najbolje prijeti za glavo in stisniti glavo ob mesto ugriza. Zakaj? Ker s tem psu preprečimo, da nas dodatno poškoduje, kot nas je že. S tem mu poskušamo preprečiti stresanje in trganje, kar lahko povzroči tudi usodne posledice. Ko psa držimo, poskušamo priklicati pomoč.
Če nas pes ni ugriznil (in če obvladamo), pa lahko psa primemo za taco in mu jo pravokotno obrnemo na telo. Sicer lahko s tem psa hudo poškodujemo, ampak odločitev je seveda takrat nagonska.
Vsekakor pa želim, da bodo psi na povodcih in pod kontrolo lastnikov, da ne bo potrebe po zgornjih nasvetih.